Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rhodos a báje

16. 1. 2011

 

 

helios.jpg

 

 

Řecko si asi každý spojí s nějakou starověkou bájí o dvanácti bozích. I Rhodos má svou báji spojenou s bohem slunce Héliosem. Báje o stvoření Rhodu jsou dvě plus další a další, které se dozvíte, pokud strávíte nějaký bujarý večer s místními obyvateli. Každý Řek vypráví jak nejlépe dovede a určitě na to jen tak nezapomenete :-).

Pojďme si i připomenout, že Rhodos byl svědkem jednoho ze sedmi divů světa Kolosu Rhodského.

První báje vypráví o tom, jak Zeus vyhrál nad obry a dostal pod svou vládu celou zemi. Jeden z největší bohů Olympu se však o svůj majetek podělil s dalšími bohy. Mimo rozdělování byl ovšem bůh slunce Hélios, který když zjistil, že se na něj nedostalo, rozhněval se a utíkal za Diem. Ten mu na jeho přání přislíbil, že první země, která s evynoří z moře bude jeho. Než se Hélios nadál, ze země se pomalu začal vynořovat ostrov, celý rozkvetlý. Hélios byl šťastný a tak celý ostrov zalil svou sluneční září. (To by i korespondovalo s tím, že na Rhodosu je kolem 270ti slunečních dnů a proto se mu také přezdívá Ostrov slunce).


Další báje vypráví o nymfě Rhodě, dceři boha moří Poseidóna. Rhoda Hélia uchvátila natolik, že se do ní na první pohled zamilovala okamžitě si jí vzal. Z této báje bychom mohli i vyvodit název, který ostrov nese-Rhoda-Rhodos. Někteří ale věří, že název je vyvozen z druhů růží, který se jmenují stejně. Další varianta je, že tehdejší obyvatelé spojovali krásu ostrova s krásou těchto růží a tak ho pojmenovali RHODOS.

 

 

rhodes7_hq.jpg

Kolos rhodský, jeden ze sedmi divů světa. Výkladů o tom, jak skončil Kolos Rhodský je mnoho. Největším řeckým odborníkem přes Kolos je Θεοφάνης Μπογιάνος/Teofanis Bogjanos. Následující odkaz v anglickém jazyce byměl být tím přesnějším-en.wikipedia.org/wiki/Colossus_of_Rhodes